Page 3 - Naših prvih 50 godina škole.doc
P. 3
brojnim humanitarnim akcijama (solidarnost na djelu, Zagrepčani Zagrepčanima) i pomagali potrebitima. Školske aktivnosti ubrzo su se aktivirale pa je škola postigla velike sportske uspjehe i priznanja – 1993. godine ženska rukometna ekipa škole osvojila je prvenstvo grada Zagreba, a zatim i državno prvenstvo. 1995. godine muška šahovska ekipa bila je prvak Zagreba. 1996. godina ponovo je bila sportski plodonosna za školu – odbojkašice su bile prvakinje grada, a košarkaši treći na državnom prvenstvu. Velike uspjehe postizalo se tih godina i u streljaštvu, te u akrobatskom rock 'n' rolu. U školi je započeto s projektom ranog učenja njemačkog jezika, što se pokazalo osobito dobrim. 2001. godine je u školi bogatim programom obilježena europska godina jezika (English festival, Večer francuske poezije, Dani austrijske kulture). 1998. godine škola se prvi puta sramežljivo uključila u projekt eko škole pod okriljem udruge "Lijepa naša", ni ne sluteći da će upravo taj projekt obilježiti cijelo slijedeće desetljeće života škole. PETO DESETLJEĆE ŠKOLE Zeleno, zeleno, zeleno – peto desetljeće škole doslovno je obilježila ekološka misao i djelovanje. Škola je 2003. godine ispunila preduvjete da bude primljena u prestižnu međunarodnu organizaciju eko škola, po prvi puta podigla je na jarbolu zelenu eko zastavu. U školi su se redali projektni eko dani, eko radionice, eko projekti u kojima su s velikim veseljem i potaknutom ekološkom sviješću zajedno sudjelovali svi – učenici, učitelji, roditelji, bake i djedovi. U školi su se na različite načine obrađivale teme zbrinjavanja otpada, važnosti očuvanja voda, zdravog života i zdrave prehrane, energije i održivog razvoja. Škola je u svoj rad uključila i eko kumove koji su, svaki na svoj način, svesrdno pomagali u ostvarivanju ekoloških ciljeva. To su: Šumarski institut Jastrebarsko, ZG Holding – Čistoća, ŠRC Jarun, Hrvatske šume, TOZ Zagreb i Voćarski centar Ivković. U atriju škole uređeno je jezerce u kojem žive naše kornjače, uz školsku zgradu posađen je voćnjak (jabuke, višnje, trešnje, kupine) o kojem brinu učenici i učitelji zajedno. Škola sudjeluje u međunarodnoj kampanji "Litter less"- za manje otpada. Kreće i suradnja s udrugom Ozana na spašavanju vune i izradi uporabnih i ukrasnih predmeta od vune. Vrlo je aktivna i keramičarska grupa. Vrijedno radi i lutkarska grupa s brojnim glazbeno- scenskim prikazima. Dugogodišnji uspjeh u školi postiže projekt Glagoljaštvo – očuvanje narodne baštine. U školi se organiziraju velike izložbe kućnih ljubimaca, a kao kruna zbivanja izlaze dva školska eko lista – Eko glasnik i Zeleni glasnik.
   1   2   3   4   5   6   7   8