Proljetna šetnja uz potok Kustošak
kustosak
(klikni na fotografiju za web album)
Kako bi obilježili Svjetski dan voda (22. ožujka), učenici 2.c razreda su se u srijedu 18. ožujka zaputili u edukativnu šetnju po našem naselju i uz potok Kustošak koji teče u blizini naše škole.

Na ulazu u školu sastali smo se sa gospodinom Vanjom Radovanovićem koji nas je poveo u ovu istraživačku pustolovinu.

Naučio nas je da je naše naselje dobilo ime po talijanskom fizičaru Alessandru Volti. U Voltinom naselju ulice imaju imena brojnih znanstvenika koji su istraživali elektricitet. Ulica Dragutina Golika, koja je mijenjala ime mnogo puta u prošlosti, u početku je nosila ime Nikole Tesle. Hanamanova ulica nosi ime hrvatskog kemičara Franje Hanamana, a Pupinovo naselje je dobilo ime po Mihajlu Pupinu, srpskom znanstveniku. Kao nastavak ove priče o znanstvenicima, zaputili smo se prema tvornici Končar.

Na putu do tvornice, na uglu jedne kuće u Golikovoj ulici vidjeli smo na zidu crnom bojom napisane jedva čitljive riječi. U prvi mah smo mislili da su to nekakvi ružni grafiti, ali smo tada saznali da se tu nekada nalazio dućan i da su to ustvari reklame za proizvode koje je taj dućan prodavao. Uspjeli smo pročitati riječi kruh, mast, iza ugla… Eto, nekad nisu postojale svjetleće reklame kao danas.

Tvornicu Končar smo vidjeli sa sporedne strane iz Gamboševe ulice koja je i danas neasfaltirana.
Nakon toga ušli smo u Pupinovo naselje. Naučili smo da su zgrade u naselju izgrađene poslije Drugog svjetskog rata te da imaju karakteristične lijepe drvene balkone.

Tu se i danas vide ostatci trase pruge teretnog vlaka koji je nekada prevozio robu za kasarnu Prečko. Vlak tud više ne prolazi, ali se zato na tom mjestu prostiru lijepi gradski vrtovi. Detaljno smo proučili pumpu pomoću koje vrijedne ruke vodom zalijevaju plodove u vrtovima.

Popeli smo se na nasip do potoka. Potok Kustošak izvire u Gornjoj Kustošiji i tako je dobio ime. Utječe u potok Vrapčak, a zatim se zajedno ulijevaju u rijeku Savu. Potok je granica između naselja Voltino i susjednog Rudeša. Uz potok je uređena šetnica, a potok premošćuju brojni mostovi. Naša prva stanica je bio toplovodni most preko potoka Kustošaka kod Rudeške ceste. Tu smo se prisjetili tko se od nas grije na Toplanu što smo već bili učili u nastavnim jedinicama iz prirode i društva. Dotaknuli smo tople cijevi i ispod mosta uočili veliku količinu smeća. Imat ćemo pune ruke posla u našoj akciji čišćenja!

Na idućem mostu smo saznali da je to ostatak nekadašnje pruge koju smo već spomenuli, a sad je pretvorena u pješački most. Upravo smo tu prešli ˝granicu˝ i ušli u susjedno naselje – Rudeš. Nakon kratkog posjeta susjednom kvartu, na sljedećem mostu vratili smo se kući.

Zatim smo zastali u blizini autobusnog okretišta i radionica srednje škole. Tu smo ugledali nešto što nas je posebno iznenadilo i razveselilo - sivu čaplju!

Nastavili smo nizvodno i prešli preko još nekoliko manjih mostova. Iako potok Kustošak nastavlja krivudati prema Savi, mi nismo mogli dalje pratiti njegov tok. Morali smo natrag u školu. Ušli smo ponovo u naše naselje. Na zidu jedne zgrade ugledali smo stari natpis Voltino.

Zastali smo pokraj vrtića da se odmorimo na klupicama, a zatim se veseli i umorni vratili u školu.