Mathematik mal auf Deutsch

Računamo na njemačkom jeziku

Profesorica matematike Gordana Gojmerac Dekanić i profesorica engleskog i njemačkog jezika Gordana Barišić Lazar održale su 15. lipnja 2021. (utorak) u 15.00 sati radionicu pod nazivom "Mathematik mal auf Deutsch" – "Računamo na njemačkom jeziku" sa učenicima petog "a" razreda kojima je prvi strani jezik njemački. Planirano je bilo da radionica traje oko 60 minuta a na posljetku je radionica trajala duže što ukazuje na značajan interes učenika za ovakvom izvannastavnom aktivnošću.

Rješavali smo matematičke zadatke, problemske zadatke i zagonetke te igrali interaktivne igre – a sve to na njemačkom jeziku. Pri tome smo se dobro zabavili a nije nedostajalo niti ozbiljnog natjecateljskog duha 😉. Učenici su na početku u paru rješavali prvi problemski zadatak te svojski zagrizli u srž problema – niti jedan par se nije predavao do samoga kraja – svaki par htio je ponuditi svoje rješenje što je bilo za svaku pohvalu! Uslijedile su dvije "malo lakše" matematičke zagonetke a učenici su dokazali da su itekako dorasli rješavanju zagonetki na njemačkom jeziku jer su ih riješili točno i u rekordnom roku.

Uslijedila je geometrija na njemačkom jeziku

Uparivanjem naziva geometrijskih likova na njemačkom i hrvatskom jeziku naučili smo koristiti nazivlje geometrijskih likova na njemačkom jeziku te kako rješavati geometrijske zadatke koristeći njemački jezik. Zatim su učenici na geoploči u parovima prikazivali geometrijske likove prema uputama profesorice matematike na njemačkom jeziku, uspoređivali ih, izračunavali opseg i površinu opet koristeći nazivlje na njemačkom jeziku. I opet natjecateljskog duha nije nedostajalo a niti smijeha ni zabave.

Cilj ove naše možda neuobičajene ali uspješne radionice bio je popularizirati ova dva, često "teška" predmeta, njemački jezik i matematiku, kod učenika poticati razvoj socijalnih, komunikacijskih i matematičkih vještina te pomoću novih metoda i suvremenih digitalnih alata motivirati buduće generacije učenika za učenje njemačkog jezika i matematike. Sudeći po pozitivnim reakcijama naših učenika, nastavljamo i slijedeće godine – u još većem obimu, još češće i još više. Zahvaljujemo našim vrijednim matematičarkama i matematičarima i aktivnim govornicima njemačkog jezika a to su:

Wir sehen uns nächstes Jahr wieder – diesmal in den sechsten, siebten und achten Klassen. Bis bald!