INDEX  ::

OBAVIJEST O BESPLATNOM CIJEPLJENJU
Besplatno i dobrovoljno cijepljenje protiv humanog papilomavirusa (HPV) omogućeno je u cijeloj zemlji. Tijekom ove školske godine mogu se besplatno cijepiti učenice i učenici 8. razreda osnovne škole i 1. razreda srednje škole. Ti učenici i učenice dobivaju u školi početkom školske godine pozive za cijepljenje u pisanom obliku. Do kraja 2016. godine mogu se besplatno cijepiti i sve učenice i učenici od 9 godina starosti nadalje s ciljem nadoknade ovog prava, jer su do prošle školske godine besplatno cijepljenje omogućavali samo pojedini gradovi i općine.

Učenice i učenike cijepi školski liječnik nadležan za školu koju učenik pohađa kojemu se možete obratiti za dodatne informacije te dogovor o cijepljenju. Za cijepljenje učenica i učenika osigurano je četverovalentno cjepivo.

Cijepljenje protiv HPV infekcije učenica i učenika preporučljivo je radi smanjenja rizika od HPV infekcije i razvoja raka. Dostupno cjepivo namijenjeno je za prevenciju raka vrata maternice i čmara (anusa), premalignih promjena vrata maternice, stidnice, rodnice i anusa, te anogenitalnih bradavica prouzročenih određenim tipovima HPV-a. Od raka vrata maternice godišnje u našoj zemlji obolijeva više od 300, a umire više od 100 žena. Cijepljenje ne uklanja rizik, već ga smanjuje, tako da preporuke o preventivnim ginekološkim pregledima jednako vrijede za cijepljene i necijepljene djevojke i žene.