"Usvojili smo pisca"

Završetak projekta

O projektu "usvojili smo pisca"

Godina 2021. proglašena je godinom čitanja, promicanjem istog pokrenuli smo u OŠ Voltino Projekt "Usvojili smo pisca" koji je započeo u ožujku, a završio početkom prosinca 2021.

Svaki je razred usvojio jednog pisca ili spisateljicu i na vratima razreda ispisali u ime odabranog pisca ili spisateljice te se po njemu prozvao (npr. razred Pavla Pavličića). Zadatak im je bio pročitati što više djela odabranog, pisaca, istražiti njegov životopis, pronaći zanimljive detalje i crtice , prikupiti fotografije, iz života odabranog pisca i po mogućnosti stupiti s piscem u kontakt. Napraviti kratki osvrt na pročitano djelo, sve prikupljeno objediniti na plakatu.

Odabrani su pisci: Zvonimir Balog, Grigor Vitez, Sunčana Škrinjarić, Zlatko Krilić, Sanja Pilić, Jadranka ĆunĆić- Bandov, Mato Lovrak, I.B. Mažuranić, Ratko Zvrko, Pavao Pavličić, Tito Bilopavlović, Joža Horvat, David Waliams, Jef Kinney, Antonie de Saint Exuperie.

Projekt je pokrenula knjižničarka u suradnji s profesorima hrvatskog jezika, razrednicima u predmetnoj nastavi i učiteljima i učiteljicama u razrednoj nastavi i produženom boravku.

U projektu su sudjelovali učenici od 1.-8. razreda ( 24 razreda), ukupno 515 učenika i 40 učitelja.
Projekt je učenike potakao na čitanje, smišljanje kvizova, istraživanje i kreativan rad prilikom izrade plakata, pa su tako nastala zanimljiva i maštovita djela, Nadamo se da smo onaj uspavani dio čitateljskog tijela u našoj školi barem malo uspjeli probuditi.

Za učitelje smo u zbornici napravili kutak "Uzmi, pročitaj, vrati" sa zbirkom knjiga različitih žanrova.

Učitelji i ostali zaposlenici škole mogu slobodno uzeti knjigu koja ih zanima, pročitat i vratiti kako bi je netko drugi mogao posuditi, a mogu zanimljive knjige koje su pročitali iz svojih kućnih zbirki pridružiti i ponuditi kolegama da i oni pročitaju.