INDEX :: IZVJEŠĆE O RADU ::

Osnivanje učeničke zadruge u našoj školi

Stručno tumačenje učeničke zadruge je sljedeće:

Učenička zadruga je dragovoljna interesna učenička organizacija, koja pridonosi postizanju odgojno-obrazovnih i društveno-gospodarskih ciljeva škole jer kao oblik izvannastavne aktivnosti učenicima/ama omogućuje stjecanje radno-tehničkoga, ekološkoga, gospodarskoga, društvenog i etnoodgoja i obrazovanja te razvoj sposobnosti i korisno provođenje slobodnog vremena.

Kako bismo ovo malo pojednostavnili i približili našim budućim članovima i prijateljima, važno je samo istaknuti da uz malo dobre volje, prijateljskog duha te zrno kreativnosti možemo udružiti snage i zajednički oživotvoriti nešto hvale vrijedno.
Cilj nam je potaknuti djecu na kreativnost, razvijanje različitih vještina kako bi stekli samopouzdanje, kritičko vrednovanje sebe i drugih, prijateljski duh te otkrivanje potencijala koje učenici još nisu spoznali. Ako od ovoga svega budemo imali zajedničku korist, bit će odlično.

Za početak, naglasili bismo kako Zadruga počinje djelovati s radom početkom iduće školske godine (2014./2015.), a privremeni zadružni odbor će do kraja ove školske godine donijeti pravilnik o organizaciji rada Zadruge.

Zadaće Privremenog zadružnog odbora jesu:
a) pripremiti prijedlog pravila, ustroja i imena Zadruge,
b) izraditi prijedlog programa rada Zadruge,
c) voditi u Školi/ustanovi i izvan Škole/ustanove poslove u svezi s osnutkom i početkom rada Zadruge,
d) organizirati upis učenika/ca u članstvo Zadruge,
e) utvrditi prijedlog za imenovanje članova/ica Zadružnog odbora,
f) održati osnivačku skupštinu Zadruge na kojoj će se proglasiti osnutak i početak rada te prihvatiti pravila Zadruge,
g) obaviti i druge poslove u svezi s pripremom početka rada Zadruge.

Osim toga, odlučili smo i sljedeće:
- članarina će iznositi simboličnih 5 kn
- novac koji zaradimo ide isključivo za potrebe zadruge i unapređivanje
- odgojno – obrazovnog rada škole
- u školi je proveden natječaj u kojem sudjeluju učenici škole sa svojim idejama za logo i naziv škole
- prijedlozi za grupe u zadruzi:

1. PROIZVODNJA PREDMETA IZ NEPREDENE VUNE, Udruga Ozana
2. IZRADA PREDMETA IZ TRADICIJSKE BAŠTINE NA SUVREMENI NAČIN
3. IZRADA NAKITA IZ GLINE – KULTURNA BAŠTINA
4. IZRADA UKRASNIH I UPORABNIH PREDMETA
5. MALI EKOLOZI
6. IZRADA PRIRODNE KOZMETIKE