jedna mala znakovna škola

u Osnovnoj školi Voltino ima ručicama dječjim radost dijeli!

Ako ne čuješ, ručice naše pomažu, naše ruke tebi govore, najljepše priče pričaju, ljubav i radost pružaju!

Početkom školske godine 2020./2021. u suradnji s Centrom UP2DATE počela je nastava u našoj Maloj znakovnoj školi. Projekt učenja znakovnog jezika za najmlađe pokrenule su tumačica znakovnog jezika Ksenija Kulić i učiteljica Anamarija Čorko.

Ciljevi naše Male znakovne škole: prepoznati i uvažavati različitosti, poučavanje učenika osnovama znakovnog jezika, uporaba znakovnog jezika u komunikaciji i uključivanje gluhih i nagluhih osoba u život zajednice.
Polaznici izvannastavne aktivnosti "Mala znakovna škola" su učenici 1.a. U projekt su se rado uključili svi učenici i učiteljice produženog boravka. Prvi zajednički zadatak smo uspješno ostvarili i logo Male znakovne škole izradili. A zatim smo igrali igre upoznavanja na znakovnom jeziku.

Svakoga petka novim smo se videolekcijama veselili i puno toga smo naučili: dvoručnu abecedu, predstaviti se imenom i osobnim znakom, znakovni jezik za pozdrave i četiri čarobne riječi, jesenske plodove, boje, članove obitelji, brojeve, zimske radosti, doba dana i dane u tjednu, knjige, zdrave navike i higijenu, proljeće, ljeto, voće i povrće…

Znakovnim jezikom pjevali smo pjesmu Bijeli Božić i virtualnom čestitkom ugrijali srca naših najdražih. Snimili smo igrokaz na znakovnom jeziku Snjegović u kaputu, virtualnu rođendansku čestitku za Centar UP2DATE i video Proljetnu priču. Sudjelovali smo u međunarodnom likovno-literarnom natječaju "Ruke su život". Stvarali smo znakovne križaljke i izradili plakat dvoručne abecede.

Bio je pravi izazov učiti i razgovarati znakovnim jezikom. Što smo sve učili možete pogledati u video prikazu.
Želja nam je i u novoj školskoj godini nastaviti s nastavom u Maloj znakovnoj školi, na druženje u našu školu pozvati gluhe osobe iz zajednice, postati im prijatelj!

Veselimo se što sada, naši učenici, polaznici
Male znakovne škole pozitivne misli s drugima dijele

"Učiti znakovni jezik / jako nam je drago / to nas toleranciji uči."

Zahvaljujemo se znakovateljicama: Ivani Drgalić, Sonji Juričić Cvitan, Kseniji Kulić i Snježani Šalov koje su za nas snimale videolekcije.
Zahvaljujemo se na podršci, pomoći i suradnji: Centru UP2DATE, ravnateljici Kseniji Gluhak, pedagoginji Ivi Grčić, učiteljicama Nevenki Dimač, Dariji Krapanić, Romani Kutlača, Ivoni Pierobon Šikman, Maji Poljski, Barbari Rudež i Magdaleni Šandor, roditeljima, bakama i djedovima.
Foto zapisi iz arhive učiteljica i Centra UP2DATE
Suatorica i voditeljica projekta u OŠ Voltino: Anamarija Čorko